کاخ نیاوران

تصاویری از لوکس‌ترین آسانسور ایران در دهه 50

کاخ نیاوران، یکی از بناهای ماندگار شهر تهران است که در سینه ماجراهای پر رمز و رازی را نهان دارد. از آن جهت که برای دهه‌های متوالی مکان زندگی دودمان پهلوی بوده است. عملیات احداث کاخ اختصاصی نیاوران در سال 1337 آغاز شد و در نهایت با وقفه ای که در ساخت آن پیش آمد در سال 1346 به اتمام رسید. این کاخ در 2 طبقه و یک نیم طبقه بنا شده است.

آسانسور کاخ نیاوران

آسانسور کاخ نیاوران به منظور سهولت رفت و آمد در طبقات در سال 1345 در این کاخ نصب شد. این آسانسور با ظرفیت 6 نفر و 480 کیلوگرم ساخت هانوفر آلمان است. کابین آسانسور با ابعاد 110*120 سانتی متر و ارتفاع 220 سانتی متر ساخت شرکت Havemier+Sander  آلمان است.

آسانسور کاخ نیاوران

تزئینات کابین شامل دیواره‌هایی از جنس چوب درخت گردو و زواره های آلومینیومی و دستگیره ای از جنس آلومینیوم طلایی بوده و کف آن موکت می باشد. همچنین دیواره کابین با یک آیینه شکیل که قاب آن از جنس برنز است و همچنین تابلویی با شعر زیبایی به زبان فرانسه تزئین شده است.

آسانسور کاخ نیاوران

کلید احضار طبقه و فلش جهت حرکت کابین آسانسور بر دیواره آن نمایان است. درب لولایی آسانسور کاخ نیاوران با ابعاد 200*70 سانتی متر از نوع شیشه ای می باشد و دستگیره درب از جنس برنج و دارای آرام بند آلمانی و قفل الکترومکانیکی می باشد.

تاریخچه آسانسور در جهان

صنعت آسانسور جهان از زمانی که با نیروی برق کار می کند قدمتی 150 ساله دارد؛ هر چند عمر بالابرها در جهان به بیش از 10 هزار سال می رسد و اولین چرخ چاه خود از اولین بالابرها بوده است. مهمترین و معروفترین شرکت های تولید آسانسور در جهان اوتیس (آمریکا 1853 م) و شیندلر (سوئیس 1874 م) می باشند.

اولین آسانسور جهان که دارای ترمز ایمنی و اتوماتیک بود توسط الیشا اوتیس در سال 1853 میلادی در آمریکا ساخته شد و پس از آن شرکت آسانسور سازی شیندلر در سال 1874 میلادی در سوئیس تاسیس شد.

تاریخچه آسانسور در ایران

آسانسور کاخ نیاوران

صنعت آسانسور در ایران قدمتی 80 ساله دارد. اولین آسانسورها در ایران در زمان پهلوی اول (1312) ساخته شده اند. بسیاری از آن ها توسط کارشناسان خارجی و به کمک نسل اول متخصصین صنعت آسانسور ایران نصب و راه اندازی شده است. در سال 1350 اولین کارخانه آسانسور سازی ایران با نام “ایران شیندلر” در شهر صنعتی البرز قزوین و تحت لیسانس شرکت سوئیسی شیندلر راه اندازی شد.

در ایران نخستین آسانسور الکتریکی توسط مهندس هوشنگ خانشقاقی در ساختمانی 10 طبقه واقع در خیابان جمهوری (شرق میدان مخبرالدوله) در سال 1329 نصب و راه اندازی شد. وی متولد 1299 و فارغ التحصیل دانشکده فنی تهران در رشته راه و ساختمان بود. مهندس هوشنگ خانشقاقی را می توان طراح و سازنده اولین آسانسور در ایران نامید.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که تابع Privacy Policy and Terms of Use است.